Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová je lidová hvězdárna, stojící na kopci zvaném Hamperák v oblasti jihovýchodního okraje města Moravská Třebová. Horní úroveň pilíře pro dalekohled je v nadmořské výšce 412 m n. m. Adresa pro snadné vyhledání např. na Google maps je Jevíčská 1330/60.

 

Historie

175px-Boleslav_Tecl

 

Pan učitel Boleslav Tecl.

O vybudování hvězdárny se zasloužil především pan učitel Boleslav Tecl (31.12.1928-19.2.1981), vedoucí astronomického kroužku pro děti a mládež. Jeho úsilí, zajistit důstojné sídlo pro vzdělávání dětí a popularizaci astronomie obecně, bylo odměněno v roce 1972, kdy byla stavba hvězdárny pro potřeby Domu pionýrů a mládeže v Moravské Třebové (tehdejší ředitel pan Eduard Trtílek), konečně započata.

Stavební práce probíhaly v rámci "akce Z", tesařské práce prováděl také pozdější známý fotograf, pan Rudolf Zukal. Pan učitel Tecl a členové jeho astronomických kroužků šli příkladem ostatním dobrovolníkům. V roce 1974 byla hvězdárna konečně slavnostně otevřena a zpřístupněna i široké veřejnosti.

Po roce 1989 sloužila také jako zkušebna pro začínající rockovou kapelu, v té době byla budova zcela mimo provoz, nebyla tu ani elektřina- mladí rockeři to vyřešili po svém- vykopali výkop a položili kabel, který byl napojen do jedné z garáží pod skálou. Tato zkušebna byla dvakrát vykradena.

 

 

Původní vybavení

Pozorovatelna byla vybavena dalekohledem typu cassegrain, průměr primárního zrcadla 300 mm, ohnisková vzdálenost Fp = 1500 mm, Fs = 4500 mm.

 

dal

Původní dalekohled na pozorovatelně 

 

Současnost

V roce 2010 byla hvězdárna ve zdevastovaném stavu. Vandalové, zloději a čas zanechali jizvy jak na budově, tak na jejím zařízení a vybavení.

Skupina dobrovolníků – amatérských astronomů pomáhá správci i zřizovateli budovy s prací na rekonstrukci a provozu už několik let a již nyní slouží hvězdárna opět svému původnímu účelu, což je zejména astronomické pozorování, vzdělávání dětí v oboru astronomie a souvisejících vědních oborech (obnovení činnosti astronomického kroužku při DDM) a v neposlední řadě i k popularizaci astronomie.

117726519_3181737101914542_3107831005275913799_o

 Den otevřených dveří 2020