Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Vlna za vlnou

Vlny, na kterých si v moři nezasurfujete, ani vám z nich babička svetr neuplete. Vlny, které vidět jsou i ty, jež spatřit možno není. Provedu vás spektrem elektromagnetického záření.

Tentokrát se nevyhneme složitým výrazům, proto použiji hodně názorných obrázků a spoustu odkazů přímo z textu.

Encyklopedie (Wikipedie) praví:” Elektromagnetické záření (viz též elektromagnetické vlny) je kombinace příčného postupného vlnění magnetického a elektrického pole tedy elektromagnetického pole.”

Pricna_vlna

Takto by vypadalo příčné vlnění, kdyby bylo vidět.

Elektromagnetické záření je tedy vlastně vlnění charakterizované rychlostí šíření (rovná se rychlosti světla v daném prostředí), vlnovou délkou a frekvencí.

Zní to tajemně, skoro strašidelně a velmi odborně, ale nemusíte mít obavy. Všichni do jednoho spektrum elektromagnetického záření dobře znáte, jen o tom ještě nevíte. Nevěříte? Věřte! ;-)

400px-Spectre.svg

Spektrum vlnových délek.

 

700px-ElmgSpektrum

Dělení elektromagnetického spektra.

Když se díváte na předcházející obrázky, určitě si začínáte dávat dvě a dvě dohromady. Ano, ano, viditelné světlo je také elektromagnetické záření. Když posloucháte rádio, posloucháte elektromagnetické záření. Když vám lékař řekne, že s tou rukou musíte na rentgen, tak svou packou vytvoříte překážku dalšímu druhu elektromagnetického záření – výsledkem je pak ta divná fotka kostlivce. A co že to ohřálo vystydlý oběd v mikrovlnce? No jasně, také elektromagnetické záření. Pořád to samé elektromagnetické záření, jen o jiné vlnové délce a frekvenci.

Proč nás spektrum elektromagnetického záření zajímá? Vzpomeňte si například na “Vesmírné detektivy”. Zkoumají vesmír v různých oborech spektra, protože k rozluštění různých vesmírných záhad potřebujeme zkoumat i to elektromagnetické záření, které není vidět. Já vím, zní to divně. Vysvětlím: přístroje, které jsou schopné zachytit jednotlivé složky spektra elektromagnetického záření poskytnou výzkumníkům údaje a z těchto údajů pak vzniknou například fotografie, kde je neviditelné světlo “obarveno”. Správně říkáme, že je znázorněno v nepravých barvách.

 

Poznámka autora: zde si můžete prohlédnout střed naší Galaxie v mnoha oborech spektra. Nádherná podívaná. Vaše Dagmar Jarošová.