Reklamní sdělení
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.

Taková zvláštní rodinka

Ráda bych Vám představila jednu zvláštní rodinku. Všichni jsou hodně urostlí, potřebují kolem sebe strašně moc místa, pořád někde lítají a přesto drží při sobě. I jejich příjmení je velmi zvláštní: Sluneční soustava :). A co teprve adresa: Vesmír, místní část – Galaxie (ze Země můžeme vidět její část, které říkáme Mléčná dráha). Členové početné rodiny, o kterých víme: 1 hvězda, 8 planet, přes 160 měsíců, minimálně 5 trpasličích planet, planetky (asteroidy), meteoroidy, komety.

solar_sys_

Sluneční soustava - hlavní objekty (není v měřítku, zleva doprava): trpasličí planeta Pluto, planety Neptun, Uran, Saturn, Jupiter, pás planetek, hvězda Slunce, planety Merkur, Venuše, Země a její Měsíc a Mars. Na levé straně lze spatřit kometu.

 

skutecne velikosti planet

Skutečný poměr velikostí planet. 

Hlavou rodiny, doslova jejím středem, je hvězda – Slunce. Všichni se točí kolem ní, lépe řečeno pohybují se po oběžných drahách. Lidé dokázali tento pohyb prozkoumat a zjistili, že všechny tělesa ve Sluneční soustavě i mimo ní, se řídí fyzikálními zákony. Věda, která se touto tématikou zabývá, se nazývá “Nebeská mechanika“. Pohyb planet kolem Slunce popisují “Keplerovy zákony”, ze kterých vychází i “Newtonův gravitační zákon“. Tyto zákony v podstatě vysvětlují, proč planety nespadnou do Slunce nebo naopak neodletí pryč, proč zůstanou měsíce raději u své planety a nestěhují se pořád jinam, kde se berou komety, atd.

Planetkymeteoroidy a komety patří do kategorie meziplanetární hmota. Je to taková neposedná “drobotina”, ovšem velmi zajímavá.

Poznámka autora: stále dokonalejší technika přináší dokonalejší zobrazení povrchu a hlavně nám pomáhá poznávat tělesa Sluneční soustavy více do hloubky. Vaše Dagmar Jarošová.