Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Tajemně krásná, barvami zářící….

Chtěla bych vám vyprávět příběh začínající na Slunci a končící v atmosféře Země. Příběh o tajemně krásných, barvami zářících setkáních, nesoucích romantický název AURORA, nebo-li POLÁRNÍ ZÁŘE.

Prosím pozor, právě se na Slunci něco děje. Ve fotosféře se objevují sluneční skvrny a tentokrát to kolem nich pěkně „bublá“. V některých aktivních oblastech dokonce došlo ke sluneční erupci a na cestu vesmírem se vydává mrak malilinkatých, pouhým okem neviditelných, kousíčků Slunce (částic). Tento mrak letí  rychle jako vítr a proto se mu tak i říká – sluneční vítr. Viděl  už někdy někdo z vás vítr? Já myslím že neviděl. Jen jste cítili, jak vám čechrá vlasy, šlehá do tváří nebo hýbe větvemi stromů či honí mraky po obloze, zkrátka vidíme jen projev nárazu na překážku. Podobné je to i se slunečním větrem. Letí si letí sluneční soustavou a najednou kuk, v cestě mu stojí planeta Země. Vyhnout se jí nemůže, tak co teď? Narazí do ní? Zcela určitě. K žádné katastrofě však nedojde. Země, stejně jako spousta dalších planet, má ochranný obal, už zmiňovanou atmosféru. Sluneční vítr do ní narazí a zase se odrazí, jako od nafouknutého balonu. Pravda, některým částicím se podaří proniknout do vrstvy atmosféry zvané ionosféra, jenže ta je strašně vysoko nad povrchem Země, 60-1000 km.

slunecni vitr magfield_prev

Ilustrační obrázek  slunečního větru a zemské magnetosféry (takto je očima nikdy neuvidíme). Zdroj: NASA

Zpravidla ve výšce asi 100 km nad povrchem planety se částice slunečního větru „poperou“ s částicemi ionosféry. A to je právě ta chvíle, kdy se narodí polární záře. Nebe se rozzáří fantastickými obrazci v barvách od červené po zelenou. Tvar jim dává magnetické pole Země.                                                                                                                                         

aurora Frank-Olsen1

(Autor: Frank Olsen)  

 

Aurora Kjetil-Skogli2

(Autor: Kjetil Skogli )   

Světelnou podívanou, jako na těchto fotografiích, mohou obdivovat zejména v polárních oblastech. Kolem severního pólu země polární záři nazýváme aurora borealis, kolem jižního aurora australis.

Ve výjimečných případech lze spatřit polární záři i v České republice. Možná se dočkáme už brzy, prozatím se pokochejme alespoň pohledem na fotografie polární záře viditelné z území ČR. Autorem je Petr Pazour (děkuji za zapůjčení).

aurora cervena

 

Poznámka autora: polární září se mohou pochlubit i jiné planety sluneční soustavy. V jejich případě však hlavním „viníkem“ není sluneční vítr ;-).  Vaše Dagmar Jarošová.