Reklamní sdělení
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Jsou i další světy plné dětí?

Zatím známe jen jeden svět, který je plný dětí, planetu Zemi. Existují ve sluneční soustavě další “světy”, kde je život? Existují ve vesmíru soustavy podobné naší “rodince”? Jsou tam děti? Jak vypadají? Mají hračky? Jaké hry hrají? Také vás napadá spousta otázek, které probouzejí fantazii? Astronomové se již dávno hledáním mimozemského života zabývají. Pátrají, zkoumají, používají stále dokonalejší přístroje – pozemské i vesmírné detektivy. Našli něco?

Hledáním mimozemského života se zabývá vědní obor, který nazýváme astrobiologie. Astronomové a astrobiologové to mají pří pátrání po mimozemském životě velmi těžké.

Připomeňme si, že tělesa v naší soustavě můžeme sice vidět, některá dokonce i navštívit pomocí kosmických sond, ale vzhledem k obrovským vzdálenostem vyžadují tyto “návštěvy” hodně moc času a zpracování výsledků rovněž. Vědci zatím zkoumají vzorky získané při vesmírných misích a také ty, které “spadly z nebe” – meteority. Taktéž se věnují výzkumu podmínek nutných k životu a v této oblasti jsou významnými pomocníky pozemské formy života, žijící ve velmi zvláštních prostředích.

Život může existovat i na měsících planet Sluneční soustavy, jak ukazují výzkumy.

Koneckonců, vždyť si nemůžeme být zatím ani úplně jisti, jak přesně vznikl život na naší planetě....

rasa

Cyanidium (druh pozemských řas)

 

Bakterie Methanococcoides (pozemská bakterie)

Nesmíme být netrpěliví, vždyť když si představíme, jak daleko to máme na konec Sluneční soustavy, co teprve k nejbližší hvězdě? A to ani nevíme, kolem kterých hvězd nějaké planety obíhají. Momentíček, oprava, překvapení :-). O některých přece jen něco víme.

Pomocí poměrně náročných pozorovacích metod a výpočtů objevili vědci hvězdy s planetárními soustavami. Planetám, které obíhají jinou hvězdu než Slunce, říkáme extrasolární planety, zkráceně exoplanety. Tyto rodinky se v mnohém podobají té naší. Bohužel je ještě nikdy nikdo neviděl na vlastní oči. Ani hvězdy v podobě kotoučků (výjimkou je Betelgeuze), ani exoplanety. Tato skutečnost dává prostor fantazii umělců, nad jejichž obrázky se tají dech.

800px-Artists_concept_of_Gliese_876_b

Malířova představa planety Gliese 876 b

 V roce 2009 dostali astronomové dárek v podobě vypuštění kosmické sondy Kepler. Tato sonda zkoumá hvězdy v oblasti souhvězdí Labutě a Lyry. Už se jí podařilo několik extrasolárních planet a další budou přibývat.

Poznámka autora: možná právě někdo z vás, naši mladí přátelé, jednou objeví známky mimozemského života. Možná někdo z vás potká mimozemšťana. Na co byste se ho zeptali? Vaše Dagmar Jarošová.