Reklamní sdělení
Šatoli.cz - šijeme kvalitněhttps://www.satoli.czSvatební doplňky, kapsáře na zeď, kapsáře do školky, ubrousky na svačinu, zakázkové šití.
Cepelsnakeshttps://www.uzovka-cervena.czChov a prodej barevných forem užovky červené , heterodonů, Krajty královské a korálovek
Jóga Brno a Tišnovhttps://www.jogaeva.czJóga v Brně a Tišnově pro začátečníky, pokročilé, těhotné a po porodu. Kurzy, semináře a pobyty.

Aby věda nebolela ;-).

Kaleidoskop. Krasohled. V paměti jistě uvízlo nejen mně to podivné slovo a perfektně se hodí jako název rubriky pro děti, mládež i dospělé. Najdete zde krátké populárně naučné článečky o naší planetě i o Vesmíru, doplněné spoustou obrázků. Jasné a srozumitelné tak, aby nás věda "nebolela" :-).

A co že je to vlastně ten kaleidoskop, česky krasohled?

Doufám, že každý z vás měl možnost podívat se do předmětu, který tvarem připomíná malý dalekohled. Stačí jen koukat, pootáčet pohyblivou částí a žasnout nad krásnými obrazci, které se nikdy neopakují. Nejsou v tom žádné čáry. Stačí tři zrcátka, barevné střípky (kamínky, korálky atd.) a využití fyzikálních zákonů. Pokročilejším čtenářům doporučuji, aby klikli na tento odkaz.

Takovými jevy se zabývá věda zvaná optika. Je však také poměrně složitá a cílem tohoto článečku není zabývat se optikou.  

Pohled do kaleidoskopu

240px-Kaleidoscopes 1

Fotografie a obrázky v celé sekci jsou buď označeny jménem autora nebo je jejich zdroj některý z následujících: NASA, Wikipedie, Aldebaran, Astronomia. Totéž platí i pro zdroj informací.

Poznámka autora: tyto článečky jsem začala psát v roce 2010 pro svůj osobní web(dnes již nefunguje) a pro web ČAS sekce pro děti a mládež, která dnes již také nefunguje. Snad vám přinesou hluboký umělecký zážitek :-). Vaše Dagmar Jarošová.