Reklamní sdělení
HRNECKY.CZhttps://www.hrnecky.czVýroba a prodej užitkové a zahradní keramiky. Majolika. Kurzy. Kvašáky, hrnečky, pítka, sošky.
english1to1 - výuka angličtinyhttps://www.english1to1.czSPEAKING IS EASY - obecná a obchodní angličtina, konverzace, děti, maturanti, Cambridge zkoušky.
Pet-shop-jmk kšíry pro papoušky,https://www.pet-shop-jmk.czKšíry pro papoušky,Harness JMK,Szelki JMK,Traky JMK, Popruhy pro papoušky JMK, Kšíry,Harness,JMK

Vážení přátelé astronomie a HBT obzvlášť. Chtěli bychom vás tímto článkem informovat, jak bude tato rubrika fungovat. Máme trochu problém přinášet aktuální informace, protože mezi redakční uzávěrkou Zpravodaje a dnem vydání uplynou přibližně dva týdny. Za tu dobu se toho na hvězdárně i na obloze může stát mnoho. Nejlepší je tedy sledovat na internetu facebook, kam přidáváme aktuality průběžně, případně na webové stránky, které se snažíme co nejrychleji obnovit. Pro ty, kteří facebook nepoužívají, sem vždy napíšeme alespoň to nejzásadnější. Vždy se zmíníme o zásadních novinkách na hvězdárně, dále stručně popíšeme, co v následujícím měsíci můžete vidět na obloze a závěr si necháme volný pro různá témata.

Stále pracujeme na vylepšování hvězdárny, jen přes svátky jsme si dopřáli pauzu. Největší problém vždy v zimním období máme s rejsky a dalšími hlodavci, kterým se na hvězdárně vice než líbí a nepohrdnou ani vybavením pozorovatelny. Pracujeme usilovně na vylepšování pozorovací techniky, konkrétně na synchronizaci nové montáže s počítačem tak, aby byla plně automatická. Stihneme pak za noc prohlédnout více vesmírných objektů bez zdlouhavého hledání. Největší kouzlo pro pozorovatele má, když si objekt najde sám a tak tato možnost zůstane plně zachována.

V měsíci únoru nás nečeká žádný úkaz typu konjunkce nebo meteorického roje. Vše nám ovšem vynahradí krása zimních souhvězdí a objektů v nich. Minulý měsíc jsme se zmínili o souhvězdí Orion, který bude stále výše na obloze a bude tak večer dříve pozorovatelný. Kdo si počká, až se během noci Orion na obloze posune, zjistí, že se pod ním nachází velmi jasná hvězda, dokonce se jedná o nejjasnější hvězdu oblohy (ani na jižní polokouli nemají jasnější). Je to Sirius v souhvězdí Velkého psa. Velmi dobré budou v únoru i podmínky pro pozorování planety Mars.  Mnoho krásných otevřených hvězdokup lze spatřit v souhvězdí Kasiopeji.

(obrázek vytvořen v programu Stellarium)

Pokud vlastníte alespoň tzv. myslivecký dalekohled (triedr), můžete pozorovat i jím. Mnohdy postačí jen oči. V tomto ohledu nelze nezmínit Plejády. Jedná se o otevřenou hvězdokupu, kterou do svého katalogu označil francouzský astronom Messier jako čtyřicátou patou. Proto má označení M45. Druhý objekt, který lze spatřit i relativně malým dalekohledem je galaxie M31. Je to nejjasnější a nejbližší galaxie. Nečekejte žádné detaily, ale mlžinku ve tvaru oválku.     

Přejeme jasnou oblohu, co možná nejklidnější měsíc a doufáme, že se vše brzy vrátí do starých kolejí a my vás budeme moci přivítat v naší malé a krásné hvězdárně. Bez vás to nemá smysl.

Tým Hvězdárny Boleslava Tecla.