Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

    Per aspera ad astra – ,,Přes překážky ke hvězdám´´, pro nás 
platí spíše ,,Malými krůčky ke hvězdám´´.                                                                            

Toto velmi staré latinské rčení nám občas proběhne hlavou v souvislosti s budovou a vybavením hvězdárny. A máme radost, že ty menší i větší krůčky jsou vždy vpřed.

Největší novinkou, která se u nás udála, je instalace nové pevnější montáže. Díky ní můžeme pozorovat oběma našimi hlavními dalekohledy zároveň. Natíráme, brousíme atd., ale to už bychom se opakovali.

Pojďme na oblohu. Měsíc prosinec 2020 byl měsíc krásných svátků, které provázelo několik nebeských úkazů.

V noci z 13. na 14. prosince nastalo maximum jednoho z nejbohatších a nejvýraznějších meteorických rojů - Geminid. Maximum bylo předpovězeno na půlnoc ze 13. na 14. prosince. U nás zataženo :-(.

Od jara jsme mohli sledovat, jak se naši plynní obří (Jupiter a Saturn) na obloze kutálejí blíže a blíže k sobě. Vše vyvrcholilo 21. prosince, v den zimního slunovratu, hned po soumraku. Při pozorování pouhým okem se planety zdánlivě spojily v jeden bod, ale při pohledu dalekohledem se opět 
rozdělily a mohli jsme je pozorovat v jednom zorném poli spolu s detaily těmto planetám vlastními. Úkaz se odehrál po 397 letech. Tak nějak mohla vypadat i legendární "Betlémská hvězda". 

Planeta Mars byla pozorovatelná téměř celou noc, zapadla až těsně nad ránem.  
Planeta Venuše si musela změnit svou přezdívku z Večernice na Jitřenku.

Pro aktuality a budoucí úkazy sledujte náš facebook, nebo naše stránky www.hvezdarnaboleslavatecla.cz  a máte-li nějaký dotaz, či nám chcete cokoli napsat, tak neváhejte – hvezdarnamoravskatrebova@gmail.com

Krásný leden

Poznámka autora: U nás bylo v den zimního slunovratu zataženo, tak jsme se za hvězdou Betlémskou vypravili do hor. Více v reportáži zde na klik. Váš Pepa Laub.