Reklamní sdělení
Zlatnictví Helenahttps://www.zlatnictvihelena.czprodej šperků ze zlata a stříbra,výroba na zakázku ,snubní a zásnubní prsteny, diamantové šperky
Levne Radiatoryhttps://levneradiatory.pageride.czVyužijte DOPRODEJ deskových radiátorů ZA STARÉ CENY
Pet-shop-jmk kšíry pro papoušky,https://www.pet-shop-jmk.czKšíry pro papoušky,Harness JMK,Szelki JMK,Traky JMK, Popruhy pro papoušky JMK, Kšíry,Harness,JMK
HVĚZDÁRNA BOLESLAVA TECLA ŽIJE........
 
Hvězdárna Boleslava Tecla by se měla dne 10.4.2021 od cca 20.00 SELČ stát dějištěm akce zvané „Malý Messierův maratón“.
Tuto akci jsme pořádali v uplynulých deseti letech již několikrát, ale stále jen málo z vás ví, oč se jedná a zřejmě jste se zalekli toho, že by mohlo jít o běžeckou soutěž (ačkoliv jsme podrobně popsali, že jde o něco zcela jiného).
Nevíme, jestli bude možné akci uspořádat. Rozhodně však nezaškodí připomenout si, co to vlastně Messierův maratón je.
Každý rok Slunce vstupuje během jarní rovnodennosti do oblasti jižního cípu souhvězdí Ryb. Koncem března a začátkem dubna jsou tudíž během noci viditelné všechny objekty Messierova katalogu, protože Slunce leží v místě, kde žádný není. Tím pádem, je-li jasno a jsme-li vybaveni dobrým přístrojem, nám nic nebrání je spatřit a při té příležitosti změřit své pozorovatelské schopnosti s dalšími nadšenci. Cílem Messierova maratónu je najít co nejvíce objektů, ideálně všechny.
Katalog nese jméno Charlese Messiera, který při pátrání po Halleyově kometě objevil roku 1758 Krabí Mlhovinu v souhvězdí Býka, mlhavý objekt Messierova katalogu s číslem 1. Tehdy netušil, že se tím stal zakladatelem nové etapy dějin astronomie. Objevy dalších dvou objektů se mu staly podnětem k pokračování v systematickém zkoumání oblohy.
Messierův katalog obsahuje 110 objektů vzdáleného vesmíru a původně měl být pomůckou k pozorování a objevování komet.
Na naší hvězdárně nikomu nebráníme, aby si vyzkoušel klasickou formu Messierova maratónu, kterou lze považovat i za slušný sportovní výkon. Pro méně zkušené pozorovatele a zejména děti, které nezvládnou pozorovat celou noc, jsme před deseti lety uspořádali první „Malý Messierův maratón“ (zkr.MMM), ve spolupráci s Českou astronomickou společností- Sekcí pro děti a mládež. Při MMM není důležité kolik objektů najdeme, ale kolik nás je uvidí.
 
Sledujte prosím aktualizace na naší fb stránce a webu www.hvezdarnamoravskatrebova.cz .