Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.

Hvězdárna Boleslava Tecla žije.....

Vážení přátelé, obracíme se na Vás s prosbou.
Když jsme začínali s resuscitací (trefný výraz kolegy Pepy) HBT, samozřejmě jsem se snažila získat co nejvíce informací o hvězdárně i o panu učiteli Teclovi. Možná vás překvapí, jak obtížné to bylo.
Letopočet zahájení a ukončení stavby hvězdárny jsem aproximovala na základě několika neúplných fotokopií z korespondence pana učitele, dále z kusých informací od několika pamětníků z řad jeho bývalých kroužkařů.
 
Vytvořila jsem stránku na Wikipedii, kterou čas od času edituji. Nedávno jsem editovala rok zahájení a ukončení stavby hvězdárny, protože se ozval člověk, který by měl být opravdu dobře informovaný.
O působení pana Tecla v Moravské Třebové i počátcích jeho "učitelování" bylo pátrání ještě těžší. Hodiny a hodiny u PC a na internetu. Nakonec se mi podařilo získat vyprávění jeho sestřenice a také dcery pana učitele. Musím tedy opravit avizovanou informaci z loňského "Dne otevřených dveří", že hvězdárna slaví letos 50 let od svého založení. Ono kulaté výročí nastane až příští rok a tak oslavím svůj pátý křížek společně s ní v roce 2022. Při troše štěstí se už nebudeme muset obávat plánování akce pro větší množství lidí a navíc HBT i já získáme více času na to, hodit se trochu do gala.
 
Prosím, pokud máte staré fotografie z průběhu výstavby, z akcí, účastnili jste se výstavby, ozvěte se nám a pomozte doplnit bílá místa pro nás, kteří nepocházíme z Moravské Třebové. Šiřte prosím tento příspěvek, ať se dostane i k rodákům a obecně mezi co nejvíce lidí. Za ochotu a pochopení děkuji jmenovitě já, Dagmar Jarošová i celá osádka naší hvězdárničky.
 
A nyní krátce o březnových událostech ve vesmíru. Nemusíme chodit daleko, neřku-li vůbec nikam. Naše planeta nás na své cestě kolem Slunce dopraví až do bodu, kdy nastane astronomické jaro. Den jarní rovnodennosti letos nastane 20.3.2021 přibližně 10.38 hod (podle místa v republice). Jen o pár dní později přejdeme na tzv.letní čas. Stane se tak 28.3., ze dvou hodin ráno budou rázem 3 hodiny SELČ.
 
 Když se konečně na chvíli počasí umoudřilo a nechalo nás nakouknout pod pokličku mraků, podařilo se Pepínovi vyfotografovat známou Velkou mlhovinu v Orionu- M42.
 
Poznámka autora: mlhovina je prezentována v barvách, lidské oko ji však klasickým dalekohledem vidí pouze černobíle.