Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.

Hvězdárna Boleslava Tecla žije…

A to doslova. Ještě před vládními opatřeními byla hojně navštěvovaná. Lidé toužící spatřit oblohu více z blízka, pomocí dalekohledu, se mohli těšit zejména pohledem na planety  Mars, Jupiter a Saturn. Jejich dobrá pozorovatelnost dovolovala spatřit na jejich povrchu i některé detaily. Pozorovatelnost Marsu je stále téměř po celou dobu noci velmi dobrá. Možná jste si všimli nad JV obzorem jasné, žluto-oranžové neblikající "hvězdy". To je právě onen Mars.

800x533_Tri planety

Již nyní, na podzim, se na nočním nebi začínají objevovat takzvaná zimní souhvězdí. Jedno z nich, možná nejznámější, nabízí několik krásných mlhovin. Jedná se o souhvězdí Orion.  Dále pokračuje velmi dobrá pozorovatelnost naší nejbližší galaxie M31, třpytivých hvězdokup v Kasiopeji a z počátku noci i nádherné planetární mlhoviny  M57. Je třeba podotknout, že tyto objekty vzdáleného vesmíru (tzv. DSO) nejsou okem přímo v okuláru dalekohledu vidět v tolika detailech a barvách. K tomu je potřeba speciální astronomická kamera, jejíž čip je mnohem citlivější, než buňky lidské oční sítnice. I proto jsme tuto kameru na hvězdárnu pořídili. Dalším důvodem je možnost provádět takzvané EAA pozorování. V praxi to znamená, že člověk nekouká do okuláru v dalekohledu, ale pozoruje objekt, který je v reálném čase promítán na obrazovku. Ta je umístěná přímo na naší pozorovatelně.  

m57 bez popisu

  

Na hvězdárně pokračuje neustálé zútulňování. Ať již se jedná o pořízení rychlejšího internetu, opravy podlah či nově položené dlažby před hvězdárnou.

Více se dozvíte na Facebooku či zde, na stránkách www.hvezdarnamoravskatrebova.cz . 

Poznámka autora: hezké svátky za všechny z HBT přeje váš Pepa Laub.